Spis treści :
Ślub jednostronny – co to za rodzaj ceremonii ślubnej?
Jesteś wierzący i od zawsze marzyłeś o pięknej ceremonii ślubnej w kościele, ale Twój narzeczony bądź Twoja narzeczona jest innego wyznania i nie chcą składać przysięgi wbrew sobie? Istnieje rozwiązanie tej sytuacji. Wyjściem, które warto rozważyć w takim przypadku może być ślub jednostronny w Kościele katolickim. Wyjaśniamy, co to za rodzaj ceremonii ślubnej, dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem, oraz jak wygląda organizacja ślubu jednostronnego oraz przebieg ceremonii.
Ślub kościelny z osobą niewierzącą – jak to zorganizować ?
Ślub jednostronny w Kościele Katolickim to zawarcie małżeństwa między dwoma osobami płci przeciwnej, z których jedna jest praktykującym katolikiem, przyjęła chrzest i nie dokonała formalnie aktu apostazji, natomiast druga nie należy do Kościoła Katolickiego, nie jest z nim w pełni związana, na przykład z ateistą, agnostykiem lub innowiercą.
Ślub jednostronny – ważne informacje
Podczas ślubu jednostronnego obydwie strony deklarują sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, ale jedynie katolik powołuje się na wiarę. Druga strona zobowiązuje się nie przeszkadzać mu w jej praktykowaniu. Ślub jednostronny był rozwiązaniem często spotykanym w okresie PRL-u, umożliwiał członkom partii zawarcie ślubu w Kościele, którzy deklarowali, że ich narzeczone/narzeczeni przywiązani są do tradycji katolickiej. Obecnie bardzo często ślub jednostronny jest wynikiem kompromisu między narzeczonymi o różnych poglądach religijnych. Z tego rozwiązania często korzystają również poślubiający osobę innej narodowości.
Ślub jednostronny – dla kogo?
Ślub jednostronny może zawrzeć praktykujący katolik z:
- wyznawcą innej religii, innowiercą, przedstawicielem innego wyznania;
- ateistą lub agnostykiem, osobą niewierzącą;
- osobą, która nigdy nie została ochrzczona;
- osobą, która została, co prawda, ochrzczona w Kościele Katolickim, jednak nie była wychowywana w wierze i obecnie jej nie praktykuje;
- osobą objętą tzw. cenzurami kościelnymi (karami kościelnymi).
Należy pamiętać o tym, że nie jest możliwe zawarcie ślubu jednostronnego z osobą rozwiedzioną, jeżeli wcześniej zawierała już ona związek małżeński w Kościele Katolickim.
Organizacja ceremonii ślubnej jednostronnej
Organizacja ślubu jednostronnego nieco różni się od organizacji tradycyjnego ślubu w Kościele lub ślubu kościelnego w plenerze. W tym wypadku konieczne będzie uzyskanie tzw. dyspensy. Osoba niewierząca nie musi uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich ani przynosić świadectwa ukończenia szkolnej katechezy – te obowiązki spoczywają na katoliku. Niewierzący musi natomiast zobowiązać się, że nie będzie przeszkadzał małżonkowi w praktykowaniu wiary katolickiej i zezwoli na wychowanie dzieci zgodnie z nauką Kościoła.
Jak wygląda ślub jednostronny?
Sama ceremonia, podczas której dochodzi do zawarcia ślubu jednostronnego, w niewielkim stopniu jedynie różni się od tradycyjnej ceremonii ślubnej. Często taki ślub organizowany jest podczas mszy świętej, choć nie jest to obligatoryjne, dlatego też w niektórych przypadkach zaproszeni goście nawet nie orientują się, że jest to inny rodzaj ślubu. Różnice polegają jedynie na tym, że osoba nie będącą praktykującym katolikiem nie wykonuje znaku Krzyża i nie przystępuje do Komunii Św.
Także podczas składania uroczystej przysięgi małżeńskiej, rezygnuje ona ze słów “Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci”. Co ciekawe, podczas uroczystości może być obecny również duchowny innej religii. Zgodnie z wolą przyszłych małżonków, może on na przykład przeczytać fragment Pisma Świętego lub wygłosić uroczystą mową.