J

Jak powinien wyglądać reportaż ślubny

czyli mój artykuł dla magazynu fotografów opisujący czym jest, a czy nie jest wspomniany reportaż ślubny :

 

Reportaż :

Żeby dobrze zrozumieć ideę reportażu ślubnego lepiej jest wyjaśnić pojęcie samego reportażu. Fotografia reportażowa powinna wciągać osobę oglądającą w ciąg wydarzeń tak byśmy czuli to co osoby na zdjęciach. Śmiech osoby fotografowanej powinien brzmieć w naszych uszach, iskra w oku powinna nas oślepiać, wiatr rozwiewający włosy powinien chłodzić nasza twarz.

reportaż ślubny reportaż ślubny z wesela reportaż ślubny w kościele

Reportaż fotograficzny to opowieść poprzez zdjęcia, niepozowane i nie planowane. Reportaż to ulotne momenty, prawdziwe i naturalne. Reportaż ślubny to śmiech,łzy,uczucia,słowa, które emanują z każdej pojedynczej klatki. Osoba oglądająca reportaż powinna poczuć się jak uczestnik tego wydarzenia mimo, iż nie koniecznie brała w nim udział.

„Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić , aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali.”Don McCullin

 

reportaż ślubny reportaż ślubny zdjęcia wieloplanowe i wielowątkowe reportaż ślubny kompozycja

 

Reportaż ślubny :

Bardzo często mylony ze zdjęciami robionymi na ślubie i weselu, pokazującymi poszczególne elementy dnia bez wizji, bez polotu, w standardowy sposób pokazujący rzeczywistość. To często zbiór zdjęć osób bliskich Parze Młodej pozujących z nimi i uśmiechających się do naszego obiektywu. Na szczęście taki typ „zdjęć ślubnych” odchodzi do lamusa.

„Na wiosnę jak co roku miliony amatorów fotografii wychodzą z domu by powtarzać wciąż te same, nudne ujęcia […] Zapytani, po co to robią, zwykle nie potrafią wskazać powodu.”Andreas Feininger

reportaż ślubny reportaż ślubny reportaż ślubny

 

Reportaż ślubny to coś zupełnie innego. To sztuka obserwacji i opowieści, przekazania historii poprzez zdjęcia. To sztuka wyłapywania „momentów”.

„Myślę, że fotografie powinny prowokować i nie pokazywać tego co jest już znane. Nie wymaga ani wielkiej siły ani magii odtworzenie czyjejś twarzy na zdjęciu. Magią jest postrzeganie ludzi w zupełnie nowy sposób.”Duane Michals

 

blank reportaż ślubny reportaż ślubny

Momenty :

Fotograf ślubny przede wszystkim musi umieć szukać i przewidywać. Szukać tych drobnych elementów, które pozwalają pokazać uroczystość od strony jej uczestników. Musi umieć przedstawić wydarzenia na swój jedyny i niepowtarzalny sposób. Musi umieć uwiecznić chwile, których bez niego nikt by nie zobaczył. Momenty, o których nikt by nawet nie widział.

Co czyni moment ? Momentów nie da się wykreować. Każda ingerencja w wydarzenia to zabijanie momentów. Czyli czym właściwie jest moment ? Moment po prost u jest sztuką –  jego zauważenie i uwiecznienie.

reportaż ślubny reportaż ślubny reportaż ślubny

Detale ślubne :

Momentem nie jest suknia wisząca na ścianie, nie są nim buty na parapecie czy obrączki zawieszone na źdźble trawy. Moment to zdarzenie bez jakiejkolwiek ingerencji fotografa. Moment to łza płynąca po policzku, to śmiech odbijający się echem w kościele, to ojciec prowadzący Pannę Młodą do ołtarza, to Pan Młody przytulający swoją mamę, to wujek grający na akordeonie, to dziadek całujący babcie. Ślub to dzień złożony z ogromnej ilości momentów, osoba umiejąca patrzeć będzie umiała je utrwalić.

„Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.”Robert Bresson

 

reportaż ślubny reportaż ślubny reportaż ślubny

Dobre zdjęcia w reportażu ślubnym :

Dobre zdjęcia to nie tylko momenty. Świadoma kompozycja pozwala nam wyłonić najistotniejsze elementy każdego wydarzenia. Światło i cień dodają kolejnej porcji smaku naszej historii. Reportaż ślubny musi mieć swój rytm i swoje tempo, które narzucamy poprzez używanie odpowiednich obiektywów. Od szerokiego kąta pokazującego wieloplanowość po ogniskowe portretowe pozwalające uwiecznić uczucia doskonale widoczne w oczach każdego człowieka.

„Jeżeli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczy niczego.”Ruth Bernhard

reportaż ślubny reportaż ślubny reportaż ślubny

Historia :

Reportaż ślubny to opowieść o jednym dniu z życia Pary Młodej. Jak każda dobra opowieść musi posiadać odpowiednią narrację. Musi posiadać swój początek,środek i koniec. Musi opisywać ludzi jak i ich otoczenie. Reporter ślubny opisuję te wydarzenie w swój subiektywny sposób. Staje się narratorem tej opowieści. Jako osoba opisująca historię innych ludzi musimy znaleźć złoty środek pomiędzy naszą wizją, a pokazaniem rzeczywistości. Historia to nie 1000 sztampowych zdjęć, które po przyjrzeniu się im wydają się nam takie same. Opowieść to 50 – 150 starannie wyselekcjonowanych i przemyślanych klatek, które w doskonały sposób przedstawią wydarzenia tego szczególnego dla Pary Młodej dnia.

„Fotografowanie – podobnie, jak stosowanie wszelkich innych środków wyrazów – nie jest wymyślaniem, lecz odkrywaniem. Fotografia, to możliwość krzyku, wyzwolenia, a nie próba udowodnienia własnej oryginalności. To sposób życia.”Henri Cartier-Bresson

reportaż ślubny reportaż ślubny reportaż ślubny

Sprzęt, a reportaż ślubny :

Najważniejszą i koniecznie potrzebną reporterowi ślubnemu rzeczą jest jego własna głowa. Otwarta na świeże pomysły, czujna i gotowa zareagować na każde wydarzenie. Najlepszy sprzęt nie pozwoli nam znaleźć ciekawych kadrów, które przeoczą nasze własne oczy. Umiejętność przebywania bardzo blisko ludzi oraz czujny wzrok pozwalają nam tworzyć dobre fotografie.

„Jeśli Twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, znaczy że nie byłeś dostatecznie blisko” Robert Capa

reportaż ślubny reportaż ślubny reportaż ślubny

Reporterzy ślubni :

Świetnym miejscem w sieci na znalezienie reporterów ślubnych lub poszerzanie własnych umiejętności jest Forum Profesjonalnych Fotografów Ślubnych www.FPFS.pl. Miejsce, w którym przebywają ludzie świadomi i twórczy. Ludzie chcący tworzyć zdjęcia dalekie od sztampowych, mający swój własny styl, których sposobem na życie są zdjęcia.

reportaż ślubny reportaż ślubny reportaż ślubny

Autor: Szymon Olma fotografia ślubna

 

 

Comments

Dorze napisane, super foty!

Świetne zdjęcia, sami uwielbiamy takie rzeczy, mega dobra robota! :))

Szymon świetny tekst o reportażu ślubnym. Widać, napracowałeś się. Z 2011? Matko, jak to możliwe ze dopiero teraz się na niego natknąłem?

blank
Mateusz Dobrowolski

Świetnie napisane Szymon!

wciąż aktualne! <3 dzięki

Wszystko w punkt! Świetnie napisane!

Taki genialny tekst w 2011 roku. Najlepszy fragment to ten, który mówi, że fotografie powinny prowokować, a nie tylko pokazywać tego co już znane. Szymon w 100% szczególnie widać to na Twoich zdjęciach. Pozdrawiam.

Add Your Comment

ZAMKNIJ MENU