Jak zorganizować fotogeniczny ślub w plenerze?

Śluby plenerowe są dla wielu par synonimem wymarzonej ceremonii ślubnej. Ciekawe, że jeszcze kilka lat temu ciężko było zdobyć zgodę z urzędu na organizację ślubu pod chmurką. Dzięki nowelizacji ustawy prawo o aktach stanu cywilnego od 2015 roku wszyscy, którzy marzyli o ceremonii ślubnej w plenerze, mogli ją w końcu zrealizować. Wszyscy na tym skorzystali – również ja 🙂

Cywilna ceremonia ślubna w plenerze

Zauważyłem, i mam nadzieję, że się ze mną zgadzacie, że śluby plenerowe mają w sobie taki filmowy luz, który udziela się nie tylko parze młodej czy gościom, ale i urzędnikom, co nie ukrywam, bardzo dobrze wpływa na przebieg uroczystości. Nagle okazuje się, że mistrzowie ceremonii przygotują wiersz, powiedzą coś od siebie, poza przygotowaną gotową formułką i pozwolą na trochę więcej, niż w urzędzie.

Ślub w plenerze 12 porada na temat organizacji

Pewnie dlatego, że nikt ich nie goni i nie muszą za chwilę udzielać ślubu następnej parze, czekającej już w drzwiach. Oczywiście, w dzisiejszych czasach ślub w plenerze może odbyć się także bez urzędnika, wtedy mamy do czynienia ze ślubem humanistycznym, albo ślubem wyznaniowym. Jednak najpopularniejsze są śluby plenerowe cywilne, dlatego na ich przykładzie opiszę, jak zorganizować ślub w plenerze. Są to też na tyle uniwersalne rady, że możecie wykorzystać je także przy innych plenerowych ceremoniach.

slub plenerowy dekoracje

Jaki jest zatem przepis na udany ślub w plenerze?

Ale, by ślub w plenerze był iście filmowy również na zdjęciach, muszą zostać spełnione pewne warunki. Postanowiłem, że podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat organizacji ceremonii w plenerze. Niech to będzie takie kilka rad, które jako fotograf ślubny, chętnie przekażę parom chcącym zorganizować piękny, fotogeniczny ślub w plenerze.

dolina cedronu slub w plenerze

Jaka jest najlepsze godzina na ślub w plenerze ?

Taka, która z jednej strony pozwoli na spokojne przygotowanie się pary młodej do ceremonii, a z drugiej da możliwość fotografowi na pracę w dobrych warunkach oświetleniowych, dzięki którym para młoda otrzyma jak najlepsze zdjęcia ślubne. Godzina ślubu powinna być zatem dobrana do pory roku, uwzględniając porę, w której światło nie będzie za ostre, by nie oślepiać pary młodej czy gości. Z punktu widzenia fotografa – miękkie światło nie będzie tworzyć cieni na twarzach, co dzieje się przy ostrym świetle.

Dodatkowo mrużąc oczy, oślepiane przez ostre słońce, nikt nie wygląda korzystnie. A przecież nie chcemy przez taką drobnostkę zepsuć sobie zdjęć z naszego wyjątkowego dnia. Dlatego warto pomyśleć zarówno o dobrej godzinie ślubu, jak i o odpowiednim miejscu ceremonii. W takim razie o której organizować ceremonię ślubną ? Myślę, że 3-4h przed zachodem słońca będą idealnym punktem wyjścia przy bezchmurnej pogodzie.

slub w plenerze

Miejsce ślubu w plenerze

Takie, które będzie pięknym tłem dla rozgrywających się wydarzeń, to kolejny ważny punkt przy organizacji tej ceremonii. Nie tylko warto zadbać o estetykę takiej lokacji, ale wybierając ślub cywilny pod chmurką należy także pamiętać, że w myśl przepisów prawa teren ten powinien być godny. Co znaczy w praktyce godne miejsce zaślubin? Przede wszystkim takie, w którym spokojnie można przeprowadzić ceremonię. Czy wybrane przez Was miejsce jest właśnie takie? Warto urzędnikom przedstawić zdjęcia wybranej lokalizacji i dowiedzieć się, czy tak jest.

ceremonia w plenerze

Oświetlenie czyli lampiony, girlandy, lampki

Bardzo istotny, a często pomijany element w trakcie organizacji ślubu lub wesela w plenerze. Dobrze dobrane oświetlenie stworzy dla Was niezapomniany nastrój. Są na naszym rynku firmy specjalizujące się w dekoracji światłem miejsca, w którym odbywa się wesele w plenerze. Warto na pewno odezwać się do Strefy Światła.

oświetlenie miejsca wesela

Drogowskazy – czyli gdzie mamy się udać ? 😀

Czasem plan Waszej ceremonii może obejmować dojście na łąkę lub polanę w lesie. Warto wtedy pokazać gościom dokładną drogę aby nikt przypadkiem nie przegapił tego jak wypowiadacie te najważniejsze słowa.

ślub w plenerze znaki

Oryginalne zabawy weselne

Zadbajcie o to aby goście czekając na Waszą ceremonię lub po niej w trakcie wesela mogli fajnie spędzić czas. Oryginalny pomysł na weselne zabawy integracyjne lub konkursy będą świetnym pomysłem.

nietypowe zabawy weselne

oryginalne zabawy weselne

Wesele unplugged – czyli bez smartofna

Informacje o tym, że istnieje zakaz używania urządzeń rejestrujących. Aparatów, telefonów oraz tabletów. Chcecie aby goście przeżywali z Wami te najważniejsze chwile. W obecnych czasach dużo osób uważa, że upamiętnienie tego jest ważniejsze niż sam udział. Tak nie może być! Zaznaczcie to w zaproszeniach, odpowiednich znakach w miejscu ceremonii.

dolina cedronu wesele w plenerze

Wygodne obuwie na wesele w plenerze

Jeśli planujecie ceremonię ślubną na łące to warto dać znać wszystkim kobietom, że na czas ceremonii szpilki nie będą najlepszym wyborem.

ceremonia na lace

Aranżacja miejsca plenerowej ceremonii ślubnej

Bardzo istotna z wielu względów – od estetycznych po praktyczne. Powinno uwzględnić się takie czynniki jak zaplanowanie miejsca ceremonii, gdzie będzie stać stół i krzesło dla urzędnika, krzesła dla pary młodej, świadków i gości przybyłych na uroczystość. I tutaj warto zwrócić uwagę na światło, o którym wspominałem w punkcie pierwszym. Warto także przemyśleć dekoracje, które będą zdobić stół, ściankę za parą młodą, czasem i drogę do miejsca ceremonii, którą przemierza para młoda, niekiedy stąpając po dywanie lub pomiędzy szpalerem z kwiatów.

Styl ślubu w plenerze

Możliwości jest wiele, jak widzicie, jest co przemyśleć. Oczywiście wszystko zależy od klimatu, stylu ślubu i budżetu. Pamiętajcie też, że w przypadku ślubu cywilnego z urzędnikiem państwowym, kwestia godła powinna być ustalona na samym początku – kto organizuje godło (czy para młoda czy urzędnik). Warto też zapytać, czy godło może stać na stole, czy powinno wisieć tuż za miejscem uroczystości. Tutaj, jak już zauważyłem, zależy to od urzędnika i dlatego należy zwrócić na to uwagę przy planowaniu aranżacji miejsca ceremonii.

aranzacja miesjca slubu

Warto także pamiętać o planie B

Czyli o alternatywnej przestrzeni, którą uruchamia się w przypadku niepogody. A wszystko po to, by spokojnie cieszyć się tym, co w tym dniu jest najważniejsze – sobą. Ustalając zatem miejsce, w którym ma odbyć się plenerowy ślub, pomyślcie co zrobicie w przypadku deszczu, ulewy czy nawałnicy? Przygotujcie dla gości ciepłe koce oraz parasolki. Pogoda jest nieprzewidywalna więc warto o to zadbać.

slub w plenerze ogien

W przypadku upałów – to już chyba plan C

Warto przygotować kosz z japonkami oraz wachlarzami dla gości. Nic tak nie poprawia humoru jak gołe stopy oraz lekki wiatr 😀

upal na slubie

Nagłośnienie miejsca ceremonii – dobry DJ będzie Waszym przyjacielem

Czyli odpowiedź na to – kto ma nagłośnić, czym i jak to zrobi. Warto podpytać, czy Wasi DJ-e lub osoby z zespołu grającego na weselu będą mogli się tym zająć, czy musicie wynająć osobną ekipę odpowiedzialną za nagłośnienie miejsca ceremonii.

elegancka ceremonia w plenerze

Komary – wiecie, że ich nie lubię ?

Czyli to czego na prawdę nie lubię 🙂 Warto zadbać o lampy odstraszające insekty oraz o sprej przeciwko komarom. Jeśli planujecie oświetlenie lampionami to cześć z nich może zostać wyposażona w świece odstraszające insekty.

detale na slub

Mam nadzieję, że te kilka słów choć odrobinę ułatwi Wam organizację wymarzonego ślubu w plenerze.

KOMENTARZE

Super pomysły, sama często szukam informacji przed organizacją, fajnie, że trendy plenerowe cały czas się rozwijają :))

miałam okazję uczestniczyć w ślubie w plenerze i uważam, że nie ma nic bardziej klimatycznego, niż piękna natura wokół 🙂 warto jednak pamiętać o tym, że pogoda może nam zrobić psikusa, więc warto pomyśleć o zadaszeniu i innej ochronie 🙂

Hej 🙂
Również uważam, że odpowiednie oświetlenie to element często niedoceniany, a potrafiący wiele zmienić.

Cieszy, że coraz więcej par decyduje się na śluby plenerowe <3 Kiedyś była to rzadkość, dziś już nie dziwi (na szczęście!)

I to jest udany przepis na ślub w plenerze. Fajny wpis i świetne zdjęcia do tego…

Doskonały poradnik, ułatwi wielu parom zorganizowanie wymarzonego ślubu

Ciekawy, pouczający i inspirujący wpis!

Bardzo ciekawy i wyczerpujący artykuł 🙂

DODAJ KOMENTARZ

ZAMKNIJ MENU