Styl i motyw przewodni ślubu oraz wesela – jak je dobrze wybrać dla siebie i naszych gości?

Style i motywy przewodnie ślubów i wesel

są obecnie szyte na miarę oczekiwań Państwa Młodych i gości weselnych!

Styl i motyw przewodni ślubu oraz wesela to nic innego niż główny akcent estetyczny, a więc dominanta wizualna (choć czasem także muzyczna, a nawet zapachowo-sensoryczna), słowem: wybrana oprawa ceremonii, stanowiąca zauważalną całość. Specjaliści w dziedzinie organizacji ślubów i wesel doradzają konsekwentne trzymanie się jednego ze stylów weselnych, a wśród nich między innymi: boho, rustykalnego, industrialnego, slow wedding, vintage lub klasycznego.

styl i motyw przewodni ślubu wesela

Jaki wybrać motyw przewodni ślubu lub styl wesela wybrać ?

W ramach wybranego stylu dobiera się szereg motywów przewodnich, czyli elementów tworzących styl. Należą do nich detale takie jak: suknia pani młodej i ubiór pana młodego, ich biżuteria, bukiety ślubne, zaproszenie na ślub, dekoracja samochodu ślubnego i kościoła, sali ślubów lub namiotu weselnego, a także dobór strojów orszaku ślubnego, ze szczególnym uwzględnieniem druhen i drużbów. Motywem ślubnym są także, coraz popularniejsze w Polsce, okolicznościowe prezenty dla rodziców państwa młodych i pamiątki ślubów dla gości.

wesele w stylu slow

Detale tworzą spójną całość Waszej koncepcji

Dopiero harmonia pojedynczych motywów, a więc wymienionych tu detali dekoracji i celebracji ślubnej tworzą spójny styl ślubu i wesela. Warto wybrać je świadomie, tak aby nie tylko zadowoliły one gospodarzy, ale i zachwyciły gości ślubnych. Wszak piękny ślub i urzekające wesele, to niezapomniane wrażenia i wspomnienia na całe życie. Odrobina reżyserii tu nie zaszkodzi, a szczypta fantazji pomoże wykreować wymarzoną atmosferę tej uroczystości.

styl i motyw przewodni ślubu wesela

Style ślubne Anno Domini 2020

Eksperci w dziedzinie organizacji ceremonii ślubnych i wesel podpowiadają świadomy wybór pomiędzy następującymi stylami ślubnymi: boho, rustykalnym, industrialnym, slow weddingowym, klasycznym, eleganckim, Vintage, a nawet weselem w stodole. Każdy z tych stylów to konieczność starannego i konsekwentnego dobrania, spójnie skomponowanych motywów ślubnych, tak aby na przykład suknia ślubna panny młodej , samochód ślubny, wystrój sali weselnej, słowem: każdy z elementów wybranej stylistyki były ze sobą w zgodzie i zachwycały gości swą odpowiedniością. Choć zdarza się bowiem synkretyzm stylistyczny i świadome mieszanie elementów estetycznych, to jednak równowaga w doborze i spójności wszystkich szczegółów jest w dniu ślubu i wesela szczególnie zalecana. Chodzi bowiem o to, aby uroczystość taka przybrała formę jednolitej narracji, a zatem pięknej, przejrzystej opowieści o świętowaniu miłości i jej zwieńczenia w postaci ceremonii ślubu oraz wesela.

styl i motyw przewodni ślubu wesela

Styl weselny boho

Styl boho poleca się parom lubiącym odważne eksperymenty estetyczne. Chodzi o to, aby świadomie i niestandardowo łączyć z sobą – kontrastujące i niespójne w swym pochodzeniu elementy takie jak na przykład hipisowskie stroje, luz plażowej dekoracji kojarzącej się z subkulturą surferów i wystrój sali weselnej, oryginalny jak kabaret z paryskiej bohemy. Boho podpowiada ostre, jaskrawe kolory kwiatów w dekoracjach, odważną suknię ślubną panny młodej taką jak biel przełamana żółcią lub fioletem, słowem: barwność, dowcip zaskakujących połączeń i odwagę kontrastów. Ma być luz, ma zachwycać kolor, a dekoracja sali lub namiotu ślubnego powinna skłaniać gości do nieskrępowanej zabawy. Dress-code boho łamie zasady i konwenanse. Ma być radośnie!

styl i motyw przewodni ślubu wesela

Styl rustykalny

Styl rustykalny wesela jest propozycją dla nieco egzaltowanych romantyków, którzy marzą o sielskim życiu na wsi. Rustykalność, czyli wiejskość, będzie się charakteryzować w dniu takiej ceremonii elementami sztuki ludowej w wystroju kościoła lub sali ślubnej. Dobrze sprawdzą się w tym charakterze wiejskie, drewniane aniołki. Suknia panny młodej może być wykonana z koronek a pan młody powinien mieć butonierkę z polnymi kwiatami. Styl rustykalny jest marzeniem o romantycznej wsi, jej zapachu, słońcu i relaksie na łące. Warto więc postawić na polne kwiaty w wazonikach i haftowane serwety na stołach.

styl i motyw przewodni ślubu wesela

Industrialna odwaga

Zwolennicy stylu industrialnego chętnie wynajmą jako salę weselną przestrzeń muzealną historycznej fabryki lub dawną halę produkcyjną. Tego typu oferta jest coraz bardziej popularna i oferowana między innymi przez różnorodne muzea inżynierii miejskiej. Drugim, bardzo nowoczesnym rysem stylu industrialnego bywa wesele na dachu wieżowca lub tarasie z widokiem na nocne miasto. Do takiej scenerii zwykle dobiera się minimalistyczne, nowoczesne stroje z jednolitych krojów. W stylu industrialnym jest nowocześnie i miejsko, także z prostymi zastawami stołowymi i geometrycznym szkłem do alkoholi.

styl i motyw przewodni ślubu wesela

Wesele slow wedding

Ten rodzaj stylu weselnego wybiorą najchętniej zaangażowani aktywiści społeczni, dla których idee takie jak głęboka ekologia nie są frazesem. W stylu slow wedding chodzi o maksymalne zaangażowanie gospodarzy, najczęściej Państwa Młodych i wybieranie przez nich fantazyjnych, niestandardowych rozwiązań, tak zaskakujących jak choćby szparagi czy maliny jako podstawa menu weselnego. Slow wedding to synteza zaangażowania, niemalże medytacyjnego w szukanie maksimum indywidualizmu. W tym stylu zdarzają się śluby i wesela w parku narodowym wraz z informacją o zbiórce środków finansowych na ginące ptactwo albo samodzielne tkanie sukni ślubnej przez pannę młodą. Slow wedding to opowieść dla skrajnych indywidualistów.

styl i motyw przewodni ślubu wesela

Styl klasyczny

Osoby ceniące sobie klasykę docenią także klasyczny styl ślubu i wesela. Barokowy kościół z organami, purpurowy dywan, fragmenty chorału i koronkowa suknia ślubna panny młodej. W wazonach białe i czerwone róże, a na stole półmiski z dziesięcioma gatunkami dziczyzny. To rysy stylu klasycznego. Trochę jak w telenowelach brazylijskich lub relacjach z pałacu ślubów dynastii królewskich. Jeśli ktoś marzy o pompatycznym wejściu w związek małżeński, styl klasyczny ślubu i wesela go nie rozczaruje.

wesele eleganckie

Style elegancki

Pod hasłem elegancki motyw przewodni ślubu mogą kryć się różne rozwiązania. Elegancja niejedno ma imię. Wspólnym mianownikiem motywów stylu eleganckiego w ślubach i weselach jest stonowanie, minimalizm i prostota. Najczęściej wybiera się więc proste, długie suknie, białego mercedesa i sztywno uprasowane lniane obrusy na stoły. Niekiedy całość dekoracji i wystroju sali weselnej utrzymana jest w jednym tylko kolorze, na przykład od herbacianych róż, po zasłony w tym samym kolorze. Styl elegancki poleca się osobom ceniącym sobie spokój estetyczny i równowagę w każdej dziedzinie świętowania.

styl i motyw przewodni ślubu wesela

Vintage

Styl vintage wybierają osoby szczególnie rozmiłowane w dziewiętnastowiecznych bibelotach: toaletkach, sofach, zasuszonych kompozycjach owocowych i różach zdobionych perłami. Vintage kojarzy się często z wrażliwością pensjonarek z angielskich powieści dla panien. Jest więc trochę słodko, trochę sentymentalnie. W stylu vintage dobrze sprawdzą się jedwabne obrusy na stołach i kompozycje kwiatowe z pachnących lilii. Wino koniecznie powinno być serwowane z karafek, a pan młody może mieć wpięty w klapę bukiet fiołków. W dekoracjach można uwzględnić także ślubne zdjęcia dziadków Młodej Pary, bo vintage to opowieść o sentymentalnej historii rodzinnej i zamiłowaniu do bibelotażu każdego rodzaju, od serwetek do żyrandoli.

wesele vintage

Wesele w stodole

Wybór opcji stylistycznej typu wesele w stodole to propozycja dla szalonych mieszczuchów, bawiących się konwencją wiejską z nutką zazdrości o uroki wiejskich festynów. Kowbojskie stroje gości, kloce z siana jako ławki albo świniak z rożna. Jeśli ktoś lubi takie szaleństwa, to wesele w stodole jest dla niego. Do zespołu takich atrakcji można też dołożyć spacerujące, żywe kurki liliputki i beczkę piwa dla gości. Ma być trochę swojsko, a już na pewno wesoło i bez konwenansów

styl i motyw przewodni ślubu wesela

Styl ślubu i wesela – wybierz go i dla siebie, i dla gości!

Choć wesele i ślub to przede wszystkim święto miłości Młodej Pary, warto zorganizować je tak, aby było również ono odpowiednie dla gustów naszych gości. Oczywiście można rzecz ująć jeszcze inaczej: to lista gości powinna być zgodna z naszą wizją udanego ślubu. I może taki właśnie jest warunek dobrej zabawy w tym dniu, aby uczestniczyły w niej osoby naprawdę sobie bliskie. Na wszelki jednak wypadek warto sprawdzić gusta gości i wziąć je pod uwagę. Motyw przewodni ślubu wybierzcie dla siebie nie dla innych, to Wasz dzień i Wasze święto !

ZAMKNIJ MENU