Style i motywy przewodnie ślubów i wesel
są obecnie szyte na miarę oczekiwań Państwa Młodych i gości weselnych!
Styl i motyw przewodni ślubu oraz wesela to nic innego niż główny akcent estetyczny, a więc dominanta wizualna (choć czasem także muzyczna, a nawet zapachowo-sensoryczna), słowem: wybrana oprawa ceremonii, stanowiąca zauważalną całość. Specjaliści w dziedzinie organizacji ślubów i wesel doradzają konsekwentne trzymanie się jednego ze stylów weselnych, a wśród nich między innymi: boho, rustykalnego, industrialnego, slow wedding, vintage lub klasycznego.
Jaki wybrać motyw przewodni ślubu lub styl wesela wybrać ?
W ramach wybranego stylu dobiera się szereg motywów przewodnich, czyli elementów tworzących styl. Należą do nich detale takie jak: suknia pani młodej i ubiór pana młodego, ich biżuteria, bukiety ślubne, zaproszenie na ślub, dekoracja samochodu ślubnego i kościoła, sali ślubów lub namiotu weselnego, a także dobór strojów orszaku ślubnego, ze szczególnym uwzględnieniem druhen i drużbów. Motywem ślubnym są także, coraz popularniejsze w Polsce, okolicznościowe prezenty dla rodziców państwa młodych i pamiątki ślubów dla gości.
Detale tworzą spójną całość Waszej koncepcji
Dopiero harmonia pojedynczych motywów, a więc wymienionych tu detali dekoracji i celebracji ślubnej tworzą spójny styl ślubu i wesela. Warto wybrać je świadomie, tak aby nie tylko zadowoliły one gospodarzy, ale i zachwyciły gości ślubnych. Wszak piękny ślub i urzekające wesele, to niezapomniane wrażenia i wspomnienia na całe życie. Odrobina reżyserii tu nie zaszkodzi, a szczypta fantazji pomoże wykreować wymarzoną atmosferę tej uroczystości.
Style ślubne Anno Domini 2020
Eksperci w dziedzinie organizacji ceremonii ślubnych i wesel podpowiadają świadomy wybór pomiędzy następującymi stylami ślubnymi: boho, rustykalnym, industrialnym, slow weddingowym, klasycznym, eleganckim, Vintage, a nawet weselem w stodole. Każdy z tych stylów to konieczność starannego i konsekwentnego dobrania, spójnie skomponowanych motywów ślubnych, tak aby na przykład suknia ślubna panny młodej , samochód ślubny, wystrój sali weselnej, słowem: każdy z elementów wybranej stylistyki były ze sobą w zgodzie i zachwycały gości swą odpowiedniością. Choć zdarza się bowiem synkretyzm stylistyczny i świadome mieszanie elementów estetycznych, to jednak równowaga w doborze i spójności wszystkich szczegółów jest w dniu ślubu i wesela szczególnie zalecana. Chodzi bowiem o to, aby uroczystość taka przybrała formę jednolitej narracji, a zatem pięknej, przejrzystej opowieści o świętowaniu miłości i jej zwieńczenia w postaci ceremonii ślubu oraz wesela.
Styl weselny boho
Styl boho poleca się parom lubiącym odważne eksperymenty estetyczne. Chodzi o to, aby świadomie i niestandardowo łączyć z sobą – kontrastujące i niespójne w swym pochodzeniu elementy takie jak na przykład hipisowskie stroje, luz plażowej dekoracji kojarzącej się z subkulturą surferów i wystrój sali weselnej, oryginalny jak kabaret z paryskiej bohemy. Boho podpowiada ostre, jaskrawe kolory kwiatów w dekoracjach, odważną suknię ślubną panny młodej taką jak biel przełamana żółcią lub fioletem, słowem: barwność, dowcip zaskakujących połączeń i odwagę kontrastów. Ma być luz, ma zachwycać kolor, a dekoracja sali lub namiotu ślubnego powinna skłaniać gości do nieskrępowanej zabawy. Dress-code boho łamie zasady i konwenanse. Ma być radośnie!
Styl rustykalny
Styl rustykalny wesela jest propozycją dla nieco egzaltowanych romantyków, którzy marzą o sielskim życiu na wsi. Rustykalność, czyli wiejskość, będzie się charakteryzować w dniu takiej ceremonii elementami sztuki ludowej w wystroju kościoła lub sali ślubnej. Dobrze sprawdzą się w tym charakterze wiejskie, drewniane aniołki. Suknia panny młodej może być wykonana z koronek a pan młody powinien mieć butonierkę z polnymi kwiatami. Styl rustykalny jest marzeniem o romantycznej wsi, jej zapachu, słońcu i relaksie na łące. Warto więc postawić na polne kwiaty w wazonikach i haftowane serwety na stołach.
Industrialna odwaga
Zwolennicy stylu industrialnego chętnie wynajmą jako salę weselną przestrzeń muzealną historycznej fabryki lub dawną halę produkcyjną. Tego typu oferta jest coraz bardziej popularna i oferowana między innymi przez różnorodne muzea inżynierii miejskiej. Drugim, bardzo nowoczesnym rysem stylu industrialnego bywa wesele na dachu wieżowca lub tarasie z widokiem na nocne miasto. Do takiej scenerii zwykle dobiera się minimalistyczne, nowoczesne stroje z jednolitych krojów. W stylu industrialnym jest nowocześnie i miejsko, także z prostymi zastawami stołowymi i geometrycznym szkłem do alkoholi.
Wesele slow wedding
Ten rodzaj stylu weselnego wybiorą najchętniej zaangażowani aktywiści społeczni, dla których idee takie jak głęboka ekologia nie są frazesem. W stylu slow wedding chodzi o maksymalne zaangażowanie gospodarzy, najczęściej Państwa Młodych i wybieranie przez nich fantazyjnych, niestandardowych rozwiązań, tak zaskakujących jak choćby szparagi czy maliny jako podstawa menu weselnego. Slow wedding to synteza zaangażowania, niemalże medytacyjnego w szukanie maksimum indywidualizmu. W tym stylu zdarzają się śluby i wesela w parku narodowym wraz z informacją o zbiórce środków finansowych na ginące ptactwo albo samodzielne tkanie sukni ślubnej przez pannę młodą. Slow wedding to opowieść dla skrajnych indywidualistów.
Styl klasyczny
Osoby ceniące sobie klasykę docenią także klasyczny styl ślubu i wesela. Barokowy kościół z organami, purpurowy dywan, fragmenty chorału i koronkowa suknia ślubna panny młodej. W wazonach białe i czerwone róże, a na stole półmiski z dziesięcioma gatunkami dziczyzny. To rysy stylu klasycznego. Trochę jak w telenowelach brazylijskich lub relacjach z pałacu ślubów dynastii królewskich. Jeśli ktoś marzy o pompatycznym wejściu w związek małżeński, styl klasyczny ślubu i wesela go nie rozczaruje.
Style elegancki
Pod hasłem elegancki motyw przewodni ślubu mogą kryć się różne rozwiązania. Elegancja niejedno ma imię. Wspólnym mianownikiem motywów stylu eleganckiego w ślubach i weselach jest stonowanie, minimalizm i prostota. Najczęściej wybiera się więc proste, długie suknie, białego mercedesa i sztywno uprasowane lniane obrusy na stoły. Niekiedy całość dekoracji i wystroju sali weselnej utrzymana jest w jednym tylko kolorze, na przykład od herbacianych róż, po zasłony w tym samym kolorze. Styl elegancki poleca się osobom ceniącym sobie spokój estetyczny i równowagę w każdej dziedzinie świętowania.
Vintage
Styl vintage wybierają osoby szczególnie rozmiłowane w dziewiętnastowiecznych bibelotach: toaletkach, sofach, zasuszonych kompozycjach owocowych i różach zdobionych perłami. Vintage kojarzy się często z wrażliwością pensjonarek z angielskich powieści dla panien. Jest więc trochę słodko, trochę sentymentalnie. W stylu vintage dobrze sprawdzą się jedwabne obrusy na stołach i kompozycje kwiatowe z pachnących lilii. Wino koniecznie powinno być serwowane z karafek, a pan młody może mieć wpięty w klapę bukiet fiołków. W dekoracjach można uwzględnić także ślubne zdjęcia dziadków Młodej Pary, bo vintage to opowieść o sentymentalnej historii rodzinnej i zamiłowaniu do bibelotażu każdego rodzaju, od serwetek do żyrandoli.
Wesele w stodole
Wybór opcji stylistycznej typu wesele w stodole to propozycja dla szalonych mieszczuchów, bawiących się konwencją wiejską z nutką zazdrości o uroki wiejskich festynów. Kowbojskie stroje gości, kloce z siana jako ławki albo świniak z rożna. Jeśli ktoś lubi takie szaleństwa, to wesele w stodole jest dla niego. Do zespołu takich atrakcji można też dołożyć spacerujące, żywe kurki liliputki i beczkę piwa dla gości. Ma być trochę swojsko, a już na pewno wesoło i bez konwenansów
Styl ślubu i wesela – wybierz go i dla siebie, i dla gości!
Choć wesele i ślub to przede wszystkim święto miłości Młodej Pary, warto zorganizować je tak, aby było również ono odpowiednie dla gustów naszych gości. Oczywiście można rzecz ująć jeszcze inaczej: to lista gości powinna być zgodna z naszą wizją udanego ślubu. I może taki właśnie jest warunek dobrej zabawy w tym dniu, aby uczestniczyły w niej osoby naprawdę sobie bliskie. Na wszelki jednak wypadek warto sprawdzić gusta gości i wziąć je pod uwagę. Motyw przewodni ślubu wybierzcie dla siebie nie dla innych, to Wasz dzień i Wasze święto !