Spis treści :

O co powinniście zapytać fotografa na ślub ?

 fotograf na ślub – lista najczęściej zadawanych pytań :

 

1) REPORTAŻ ŚLUBNY :

fotograf na ślub warszawa

Jak możesz określić styl, w którym fotografujesz ?

Jest to podejście reporterskie – reportaż ślubny. Uwieczniam te prawdziwe uczucia, emocje i wydarzenia. Nie wtrącam się, nie przeszkadzam, jestem blisko ale za razem z boku. Staram się w ogóle nie ingerować w to co robicie. Wyjątkiem są oczywiście zdjęcia grupowe oraz sesja ślubna. Jadąc jako fotograf na Wasz ślub mam otwartą głowę, w której podstawowymi założeniami jest uwiecznienie w jak najlepszy sposób fotograficzny całego dnia ale również skupiam się na tym co Wy poczujecie oglądając zdjęcia.

Jak bliskie one będą Waszym sercom. Staram się na fotografiach z dnia ślubu uwiecznić emocje osób Wam najbliższych, Waszych rodzin i przyjaciół – chcę aby ich emocje działały na Was przez lata i dawały Wam masę pozytywnej energii gdy tylko siądziecie po raz kolejny do albumu z Waszego ślubu.

Czy możemy przygotować listę ujęć do zrobienia ?

Nie praktykuję takiego rozwiązania. Styl, w którym fotografuje opiera się na emocjach, tych autentycznych momentach, które trwają ułamek sekundy i je właśnie chcę wyłapać. Bardzo chętnie zrobię Wam pozowane zdjęcia z rodziną wg wcześniej przygotowanej listy. Jednak w trakcie reportażu musicie zdać się na moje mocno doświadczone oko, które wie co jest istotne.

Co zawiera oferta reportażu ślubnego?

Reportaż ślubny trwa do 12 godzin i zawiera przygotowania, ceremonię, przyjęcie weselne do oczepin oraz sesję plenerową w dniu ślubu.

Otrzymacie ode mnie w cenie:

 • pendrive ze zdjęciami,
 • minimum 350 zdjęć po obróbce autorskiej,
 • prywatną galerię internetową,
 • slide show z wybranymi zdjęciami.

Zachęcam do kontaktu – wyślę szczegóły.

zdjęcia grupowe na weselu

Czy wykonujesz zdjęcia grupowe i pozowane z gośćmi?

Oczywiście. Chociaż najbardziej lubię być niewidoczny, to czapkę niewidkę zdejmuję w dwóch sytuacjach na ślubie – po pierwsze przy zdjęciach grupowych, a po drugie – w trakcie sesji plenerowej. W obu przypadkach ustawiam do zdjęć Was i Waszych bliskich. Wtedy przydaje się mój donośny głos 😉

Czy na zdjęciach znajdą się wszyscy nasi goście ?

W trakcie samego reportażu nie mogę Wam tego zagwarantować. Fotografuję tam, gdzie “coś” się dzieje. Mogę Wam za to zagwarantować, że jeśli zrobicie zdjęcia grupowe to wtedy na pewno każdy gość będzie na zdjęciach.

Ile czasu w takim razie powinniśmy przeznaczyć na zdjęcia grupowe ?

W zależności od tego jak duże będą grupy / duże jest Wasze wesele oraz od tego czy chcecie zdjęcia tylko z najbliższymi czy wszystkimi gośćmi : 15 do 60 minut.

oryginalne zdjęcie grupowe na ślubie

Czy możemy w dniu ślubu wykonać sesję plenerową / portretową ?

Jasne, gorąco Was do tego zachęcam. Jeśli tylko pogoda będzie ładna to będę Was namawiał na sesję plenerową w dniu ślubu. To jedyny moment, w którym na zdjęciach mogę Was pokazać tylko we dwoje. Przez pozostałą część dnia jesteście otoczeni swoimi rodzinami i przyjaciółki. Wydaje mi się, że warto na zdjęciach uchwycić to uczucie i radość, którą towarzyszy Wam właśnie tego dnia.

W kościele nie wolno używać lamp błyskowych – czy to będzie dla Ciebie problem ?

Nie będzie to żaden problem, nigdy jeszcze nie używałem flasha w kościele. Sprzęt, na którym pracuje pozwala fotografować w na prawdę słabych warunkach oświetleniowych.

fotograf na ślub

Czym w ogóle jest reportaż ślubny i czym różni się od “typowych” zdjęć ?

Reportaż ślubny to opowieść o dniu Waszego ślubu poprzez zdjęcia, które z mojej strony nie wymagają żadnej ingerencji w to co Wy robicie. Nie ustawiam Was, nie proszę o uśmiech. Całość dnia ślubu pokazuję w naturalny sposób. Przez cały dzień skupiam się głównie na ludziach i o nich staram się opowiedzieć. O tym jak przeżywają ten dzień, jakie emocje im w tym wszystkim towarzyszą. Jest to opowieść naturalna, nastawiona na emocjonalność i ekspresję.

reportaż ślubny

 

2) SESJE PLENEROWE / ŚLUBNE / NARZECZEŃSKIE / RODZINNE :

Czy można u Ciebie zamówić samą sesję?

Tak, oczywiście. W mojej ofercie stworzyłem dwie oferty – z sesją ślubną i sesją narzeczeńską. Możecie wybrać jedną z nich lub obie. Zapraszam do kontaktu po szczegóły.

Co zawiera oferta sesji ślubnej?

Jest to sesja organizowana innego dnia niż dzień Waszego Waszego ślubu. Wspólnie ustalamy od 1 do 3 miejsc, gdzie będziemy wykonywać plener. Sesja taka trwa około 2-3 godzin.

Otrzymacie ode mnie:

 • pendrive ze zdjęciami,
 • minimum 50 zdjęć po obróbce autorskiej,
 • prywatną galerię internetową,
 • slide show z wybranymi zdjęciami.ślubna sesja plenerowa

Co zawiera oferta sesji narzeczeńskiej?

Jest to sesja organizowana przed dniem ślubu – optymalnie na kilka miesięcy przed. Wspólnie ustalamy od 1 do 2 miejsc, gdzie będziemy wykonywać plener. Sesja taka trwa około 2 godzin. Przeważnie odbywa się w formie spaceru, ale tutaj możemy ustalić różne opcje 🙂 Taka sesja jest świetnym pomysłem nie tylko ze względu na same zdjęcia ale też pozwala Wam poznać mnie i to jak się zachowuję będąc za aparatem. Pozwoli Wam się trochę już oswoić z rolą modeli.

Otrzymacie ode mnie:

 • pendrive ze zdjęciami,
 • minimum 30 zdjęć po obróbce autorskiej,
 • prywatną galerię internetową,
 • slide show z wybranymi zdjęciami.

sesja narzeczeńska Kraków

Gdzie możemy wykonać plener ślubny ?

Jestem otwarty na propozycje, ale również sam mogę zaproponować Wam wiele miejsc. Wszystko zależy od tego, gdzie chcecie mieć sesję, o jakiej porze roku czy dnia, czy chcecie blisko Waszego miejsca zamieszkania, a może planujecie sesję gdzieś dalej? Zawsze służę radą w kwestiach organizacyjnych.

Bardzo chętnie wykonam sesje wyjazdowe np. w Tatrach czy Bieszczadach lub plenery zagraniczne np. w Szkocji, Islandii, Norwegii. Czas i miejsce takiej sesji ustalamy wspólnie. Napiszcie do mnie – przedstawię Wam wszelkie szczegóły, jak wygląda organizacja takich plenerów.

Czy sesję ślubną musimy zamówić od razu przy rezerwacji Ciebie na nasz ślub ?

Oczywiście, że nie. Nawet doradzam swoim Parą aby na sesję podobnie jak na album decydowały się już po dniu ślubu. Będziecie znać lepiej swój budżet oraz dostępność czasową. Sesja dla moich Par kosztuje tyle samo w dniu podpisania umowy i po ślubie. Nie musicie się bać, że koszty wzrosną.

Czy podczas sesji w plenerze może być obecny filmowiec lub inny fotograf ?

Tutaj musicie się zdać na moje doświadczenie w tym temacie i pozwolić mi działać samemu. Sesja fotograficzna i filmowa w tym samym czasie nie jest dobrym pomysłem. Konwencja takich sesji jest zupełnie inna. Film to w dużej mierze reżyserowanie, a ja na sesji chcę pokazać Waszą naturalność, czułość i bliskość. Oczywiście będę Wam pomagał w “pozowaniu” ale całość opierać się będzie na Was bez reżyserii.

Jak wyglądają kwestie organizacji sesji zagranicznej?

Świetnie, że o to pytacie. To jest bardzo ważny punkt.

W przypadku sesji zagranicznych bardzo ważne jest dobre zaplanowanie czasu wykonania zdjęć. Dlatego należy założyć 2 dni na wykonanie sesji (tutaj ważne też są kwestie pogodowe, dlatego trzeba mieć zawsze dodatkowy dzień w zanadrzu).

Należy ustalić noclegi, transporty w tym transfery z lotnisk, wyżywienie, ewentualne koszty dodatkowe (takie jak bilety w przypadku, gdy wybrane miejsca do fotografowania wymagają dodatkowych kosztów). Wszystkie szczegóły ustalamy wspólnie, od ustalenia terminów, po koszty podróży. Wiadomo, że miejsce wyznacza też cenę (inaczej będzie kosztować wylot na Maltę, a inaczej na Malediwy).

sesja ślubna w paryżu

Jak długo trwa sesja narzeczeńska?

Sesja narzeczeńska trwa około 2 godzin. W tym czasie proponuję abyśmy odwiedzili maksymalnie dwa miejsca, idealnie jeśli całość uda się nam zorganizować w formie luźnego spaceru w trakcie, którego zatrzymujemy się w różnych miejscach.

Jak długo trwa sesja poślubna?

Sesję poślubną wykonujemy w 2-3 lokacjach, na co potrzebujemy około 2-3 godzin.

Ile zdjęć z sesji narzeczeńskiej / pleneru ślubnego otrzymamy?

Gwarantuję Wam, że z sesji narzeczeńskiej otrzymacie ode mnie minimum 30 zdjęć poddanych autorskiej obróbce, które otrzymacie w formie elektronicznej na pendriv’ie. Co więcej, aby móc chwalić się sesją, dostaniecie dostęp do prywatnej galerii on-line, a także w prezencie ode mnie – slide show z wybranymi zdjęciami.

Natomiast z sesji poślubnej dostaniecie minimum 50 zdjęć, dostęp do galerii online i slide show z wybranymi zdjęciami.

Czy wykonujesz tylko sesje narzeczeńskie i poślubne?

Uwielbiam fotografować sesje par, ale nie tylko tym się zajmuję. Bardzo bliska jest mi konwencja sesji life stylowych, reportażowych, które świetnie wpisują się w sesje rodzinne. Jeżeli chcecie, bym sfotografował kawałek Waszego rodzinnego życia – napiszcie do mnie. Przedstawię Wam przykładowe zdjęcia i opowiem, jak takie sesje wyglądają.

sesja rodzinna kraków

Jak się przygotować do sesji ?

Przede wszystkim musicie przyjechać w świetnym humorze. Musicie być zgodni co do tego gdzie i kiedy chcecie aby odbyła się sesja. Warto zadbać o make-up i fryzurę – mogą być dużo bardziej odważne niż w dniu ślubu. Dodatki są wykazane – warto je dostosować do miejsca. W lesie czy na łące wianek zawsze będzie dobrym pomysłem.

plener ślubny w szklarni

Czy sesja narzeczeńska jest potrzebna ?

Nie jest konieczna ale jest świetną okazją abyśmy się lepiej poznali. Pozwoli Wam oswoić się z aparatem oraz moją obecnością. Po sesji narzeczeńskiej moja obecność w dniu ślubu na pewno nie będzie Was stresować. Będziemy już znajomymi, którzy są na Ty 🙂

Nie umiemy pozować – co wtedy ?

Pozować umieją modele/modelki. Dla Par Młodych sesja jest przeważnie pierwszą okazją do stanięcia przed obiektywem zawodowego fotografa.  Większość ludzi nie umie pozować i o to w tym wszystkim chodzi. Skupiam się na Was, tym jacy jesteście, chcę z Was wydobyć tą naturalność więc to, że nie umiecie pozować jest zaletą, a nie wadą 🙂

fotograf na ślub

3) Kwestie formalne :

Jak się do Ciebie zwracać Pan czy może mniej formalnie?

Zawsze na “Ty” 🙂 Jestem Szymon i jako Wasz fotograf chcę nawiązać z Wami kontakt. Formalne zwroty bardzo go oddalają.

Skąd jesteś i gdzie fotografujesz?

Moje studio mieści się w Krakowie, mieszkam w Czechowicach-Dziedzicach. Fotografuję głównie na terenie śląska, małopolski oraz w województwie mazowieckim, a jak zaprosicie mnie w dalsze zakątki Polski i świata – dojadę lub polecę do Was bez najmniejszego problemu. Standardowa stawka za dojazd wynosi 0,7 zł za km ale jeśli wypełnicie formularz kontaktowy to od razu staram się Wam przesłać ofertę, która zawiera wszystkie koszty już skalkulowane.

Ile kosztuje Twoja usługa?

Wiem, że dla Was ważne są kwestie ceny. By przygotować ofertę skrojoną na Waszą miarę – napiszcie do mnie i opowiedzcie mi o swoim ślubie (data, miejsce ślubu i wesela), a ja prześlę Wam pełną ofertę. Aby podać Wam dokładną cenę, muszę poznać Wasze potrzeby i przygotować ofertę “szytą na miarę”. Wypełnijcie proszę formularz w dziale kontakt.

Co zawiera Twoja oferta ślubna?

Nie posiadam pakietów ślubnych, a ofertę reportażu ślubnego, sesji narzeczeńskiej i pleneru ślubnego, albumów i dodatków. Dzięki temu sami wybieracie to, czego potrzebujecie od fotografa. Po więcej szczegółów dotyczących pakietów fotografii ślubnej zapraszam Was do działu usługi fotograficzne lub bezpośrednio do działu kontakt.

Jak wcześnie trzeba zarezerwować termin ?

Przeważnie umowy podpisuję z około rocznym wyprzedzeniem, ale zdarzyło mi się już, że para zadzwoniła w piątek – śluby był w sobotę i udało się nam nawiązać współpracę. Nie podpisuję umów na dwa i więcej lat do przodu – tutaj staram się zachować zdrowy rozsądek.

reportaż ślubny oczyszczalnia

Czy możemy podpisać umowę i zarezerwować termin internetowo ?

Oczywiście. Jeśli nie macie czasu na spotkanie lub odległość nam je uniemożliwi to możemy się umówić na spotkanie na Skypie. Jeśli to również nie jest dla Was dobrym rozwiązaniem to całość formalności możemy załatwić drogą internetową – dla mnie to nie będzie żaden problem.

Jak długo jesteś z nami w dniu ślubu?

Jestem z Wami przy najważniejszych momentach wesela, od przygotowań do oczepin. Jednak pamiętajcie, że aby moje fotograficzne oko mogło dostrzec jak najwięcej szczegółów, nie może fotografować więcej niż 12 h (sprawdzone w praktyce).

Jak wyglądają rozliczenia?

Przy podpisaniu umowy proszę o wpłatę zaliczki, następnie rozliczamy się już po wykonaniu reportażu z Waszego ślubu. Wszystkie dokładne szczegóły przekazuję swoim parom na spotkaniu czy w e-mailach. Rozliczamy się przelewem do 7 dni po wykonaniu reportażu / sesji plenerowej.

Czy możemy zamówić u Ciebie albumy?

Oczywiście, mogę zaproponować foto książki lub foto albumy w różnych wielkościach,kolorach oraz na różnych specjalnie wyselekcjonowanych papierach.  Każda introligatornia robiąca albumy z mojej oferty jest manufakturą i wszystkie prace wykonywane są ręcznie. Szczegóły możemy omówić na spotkaniu. Wstępną prezentację albumów możecie zobaczyć tutaj : ALBUMY

Ile zdjęć ze ślubu dostaniemy?

Gwarantuję Wam, że zdjęć ze ślubu dostaniecie minimum 350. Co to oznacza w praktyce? Dużo kadrów z Waszymi bliskimi 🙂 Zawsze oddaję wszystkie fajne, ciekawe ujęcia, a ilość podana w ofercie jest po prostu ilością minimalną. Możecie spodziewać się na prawdę wielu ciekawych zdjęć, które nie są kopiami. Każde zdjęcie oceniam pod kątem jego wartości i unikalności. Staram się nie oddawać 10 zdjęć z tego samego momentu tylko stworzyć dla Was na prawdę ciekawą dokumentację z Waszego wielkiego dnia.

zimne ognie na weselu

Czym jest slide show z Twojej oferty ?

Po około 2-3 tygodniach od dnia ślubu staram się dla Was przygotować pokaz slajdów, który jest zgrany z podkładem muzycznym i jest taką kwintesencją fotografii z dnia Waszego ślubu. Taka prezentacja zawiera około 150 zdjęć i trwa 5-6 minut.

Czy możemy obejrzeć przykładowy slide show z dnia ślubu?

Jasne zapraszam na seans : PRZYKŁADOWY SLIDESHOW

Jak oddajesz zdjęcia ślubne?

Wszystkie zdjęcia dostajecie w formie elektronicznej na pen drive’ie, a do tego dla Waszych bliskich udostępniam galerię on-line.W prezencie ode mnie macie jeszcze slide show z wybranymi zdjęciami.

Jak długo będziemy czekać na zdjęcia ?

Wg umowy maksymalnie 90 dni. W praktyce staram się zdjęcia dostarczyć swoim parą w 30-45 dni. Wynika to z dbałości o jakość materiału. Nie chcę nic robić na szybko. Każdy materiał musi być przemyślany pod wieloma względami.

Jakie masz doświadczenie w fotografii ślubnej ?

Fotografia ślubna to branża w której zawodowo działam od 2008 roku. W tym czasie wykonałem ponad 300 reportaży ślubnych więc myślę, że nie ma już warunków, które potrafiły by mnie zaskoczyć i przerosnąć – tutaj możecie mieć na prawdę spokojną głowę.

Czy mówisz w innych językach?

Tak, biegle posługuję się językiem angielskim, ale i język niemiecki nie jest mi obcy.

Czy możemy zarezerwować termin?

Tak, jednak gwarancją zarezerwowanego terminu jest podpisanie umowy i wpłata zaliczki. Tylko w ten sposób termin jest Wasz i tylko Wasz.

fotograf na ślub

Czy możemy negocjować ceny?

Napiszcie do mnie – jestem otwarty na propozycje 🙂

Co w przypadku gdy zachorujesz / coś Ci się stanie ?

Zapewniam zastępstwo na równie wysokim poziomie. Będę się Wam starał wysłać kilku fotografów abyście mieli wybór. Oczywiście dalsze kwestie obróbki, selekcji zdjęć itd przeprowadzę już sam. Jeśli choroba nie będzie zbyt poważna wtedy zabieram ze sobą drugiego fotografa, który ułatwi mi fotografowanie w momentach gdzie sam mógłbym nie dać rady.

Jak wygląda u Ciebie kwestia ceny dojazdu i noclegu?

Cenę za dojazd doliczam w wysokości 70 zł za każde przejechane 100 km. Szczegóły każdorazowo ustalamy wspólnie, dlatego zachęcam do napisania do mnie. Prześlę wtedy wszystkie informacje. Noclegu potrzebuję przed ślubem i po ślubie, tylko w przypadku, kiedy miejsce ślubu czy sesji jest oddalone o minimum 150 km od Czechowic-Dziedzic. Jednego noclegu potrzebował bym gdy Wasz ślub jest oddalony od Czechowic-Dziedzic o 100+ km – wtedy przeważnie nocleg przydaje mi się w piątek ale tak jak wspomniałem szczegóły ustalamy już  wspólnie ponieważ w wielu miastach mam możliwość przenocowania i nocleg nie będzie mi potrzebny.

Wszystko po to, by móc na spokojnie do Was dojechać, wyspać się i następnego dnia wykonać dla Was zdjęcia na najwyższym poziomie, a po weselu – kwestie bezpiecznego powrotu są dla mnie priorytetowe. Chcę też na spokojnie zgrać Wasze materiały i zrobić kopię bezpieczeństwa, zanim wsiądę do auta i pognam z nimi do domu.

Nie chcemy, by nasze zdjęcia były na blogu. Czy możemy się tak umówi, by nie były one dostępne publicznie?

Zdaję sobie sprawę, że z różnych powodów możecie nie chcieć pokazywać swojego wizerunku publicznie. Jest to kwestia, którą możemy omówić i wpisać do umowy. Czasami wraz z parą umawiamy się też na to, że po ślubie wybiorę te zdjęcia, które chcę opublikować, a para zatwierdza mój wybór. To jest też jedno z rozwiązań.

Jeśli jednak kategorycznie nie chcecie publikacji w internecie – macie do tego prawo – żyjemy w trakcie obowiązywania RODO więc macie 100% prawo do decyzji o Waszym wizerunku.

Posiadasz zezwolenie na fotografowanie w kościele ?

Tak, mam dokument potwierdzający ukończenie kursu i dający pozwolenie na fotografowanie w trakcie ślubu wydany przez Krakowską Kurię. Dokument pozwala mi fotografować w kościołach na terenie całej Polski.

Czy możemy dostać od Ciebie wszystkie pliki raw?

Przykro mi, ale nie. Tak samo, jak zamawiając obraz nie dostaje się szkiców, tylko ostateczne dzieło, tak i u mnie po reportażu czy sesji dostajecie gotowy materiał, poddany autorskiej obróbce.

Dodatkowe pytania ?

Jeśli macie jakiekolwiek dodatkowe pytania, których nie udało mi się tutaj zawrzeć to po prostu skontaktujcie się ze mną. Napiszcie do mnie KONTAKT lub zadzwońcie 606-088-041

fotograf na wesele

 

ZAMKNIJ MENU